Koleksiyon içinde Koleksiyon

Merhabalar,

Parfüm koleksiyonumdaki mini parfümlerden ayrı bir yazıda bahsedeceğimi söylemiştim. Nedenine gelince, mini parfümler benim için adeta bir tutku. O minicik şişeler sanki beni kendilerine çekiyorlar, ben de nerde mini parfüm görsem hipnotize olmuşcasına kapıp kasaya yöneliyorum 🙂

Veeee sonuç: Koleksiyon içinde Koleksiyon 🙂 Mini Parfüm Krallığı 🙂

Giorgio Armani Parfümlerimden Başlayalım;

Acqua di Gioia, Giorgio Armani

“Güçlü, asil, özgür ruhlu fakat doğayla mükemmel bütünlüğü olan kadının kokusu. Acqua Di Gioia baştan çıkarıcı deniz aromaları ve su berraklığındaki doğal tasarımlı şişesi ile vücudunuz ve ruhunuz için gerekli olan enerjinizi size geri kazandırıyor. Giorgio Armani Acqua Di Gioia notaları: Üst notalarda nane yaprakları, Calabrio limonu; orta notalarda akuatik yasemin, pembe biber; alt notalarda sedir, sarı şeker ve laden reçinesi.”

“Acqua Di Gioia da daha ilk bitkisel notayla birlikte nefis nane aromasıyla gelen büyülü bir tazelik duygusu Calabria’da baharın ilk başlarında hasat edilen İtalyan“Limone Primo Fiore Femminello keyfi birlikte bulunuyor. Bu duygu suya özgü yeniden doğuş ile narin ve kristalize doğadan gelen su yasemini kokusuna dönüşerek parfüme beklenmedik sofistike bir hava katıyor. Dip notasında, Acqua Di Gioia dünyadan kaynak alan su imzası ile başa çıkıyor. Nefis sedir ağacı notaları ile birlikte kahverengi şeker ve doğanın ender bitkilerinden biri olan labdanum kokunun temellerini atıyor.”

Armani Code

“Giorgio Armani Code Femme dişi, özgür ve baştan çıkartıcı notalarıyla kadınların gizli silahı. Bağımlılık yaratacak kadar cezbedici kokusu teninizle bütünleştiğinde etkisine kimse karşı koyamayacak. Armani Code notaları: Üst notalarda yasemin, armut şerbeti, zencefil, portakal; orta notalarda yabani yasemin, lavanta, bal, portakal çiçeği; alt notalarda sandal ağacı ve vanilya.”

Armani Mania

“Giorgio Armani’nin en başarılı parfümlerinden modern, enerjik ve duyarlı kadının kokusu. Odunsu ve çiçeksi notaların ağırlıklı olduğu Mania, Armani kadınının sonsuz şıklığını yansıtıyor. Mania notaları: Üst notalarda mandalina, pembe biber; orta notalarda zambak, şakaık; alt notalarda sedir, amber ve misk.”

Armani Code Luna

“Ay, Giorgio Armani’nin ilham kaynağı. Tasarımlarında sıklıkla yeralan bu unsur, doğanın ve evrenin Armani tasarımlarındaki iz düşümü. Armani için ay, zarafetin ve inceliğin sembolü. Aynı zamanda ışıltılı bir güzelliğin dışa vurumu. Hem soğuk ve mesafeli, hem de büyüleyici ve parlak. Ay gösterişiyle göz kamaştırmak yerine, gizem ve sırlarıyla büyülüyor. Ay değişken ama dingin. Asla sıradan ya da sıkıcı değil. Ay Armani için çekici ve büyüleyici, daima arzu duyulan bir kadını temsil ediyor.”

“Armani Code Luna; taze çiçeksi ve hipnotize edici bir tılsım. Portakal ve bergamut ile oluşturulan taze turunçgil notalarına, duru bir temizliği çağrıştıran armut notası ekleniyor. Portakal çiçeğinin saflığı, kokuda ayçiçeğinin gizemli ve baştan çıkarıcı büyüsüyle buluşuyor. Ayçiçeği Hindistan’da yetişen ve yalnızca ışıklı ve gölgeli alanlarda büyüyen, sadece ay ışığında dolgun ve muhteşem çiçeklere kavuşan, nadir ve yetiştirilmesi zor hassas bir gece bitkisidir.”

Armani Diamonds

“Emporio Armani Diamonds parfümü Firmenich Thierry Wasser tarafından oluşturuldu ve parfüm çiçeksi olarak sınıflandırılmıştır. Üst notalarında litchi ve ahududu, orta notalarında frezya ve müge; alt notalarında vetiver, sedir ağacı, paçuli ve vanilya bulunmaktadır. Emporio Armani 2007 yılında üretime başlatılan parfümün yüzü Beyonce.”

“Emporio Armani Diamonds Elle, 2009 yılında Armani tarafından duygusallığın yeni nesnesi olarak lanse edildi. Deniz yeşili elmas şişesi ve notalarındaki tatlı meyvalar gençlik ve dinamizmin bir sembolü haline gelen bu koku, baştan çıkarıcı ve her an sürprizlere açık bir yaşam süren kadınların tercihi olmaya devam ediyor. Gece ve gündüz kullanımdaki rahatlığıyla aktif yaşayanlar için aynı zamanda pratik bir çözüm olan Emporio Armani Diamonds Elle, her an yanınızda.”

Sırada Burberry’ler var 🙂

Burberry Brit Eau de Parfum

“Burberry, bireyselliği ön plana çıkartarak yeni lanse ettiği parfümde duygusal bir konsepti işlemektense bir bireyi tasvir ediyor. Burberry Brit modern İngiliz stilini temsil ediyor-geçmişine bağlı, fakat aynı zamanda günümüzü tutku, heyecan ve coşkuyla yaşıyor ve geleceğe maceracı bir ruhla koşuyor. Burberry Brit, burberry ruhuyla özdeşleşen bir karaktere sahip. Anlaşılmaz, her zaman şık, güzel ve çok çekici. Kendine olan sonsuz güveni onu karizmatik kılıyor. Tepe Notası: Mandalina, Zencefil, Bergamot, Kakule Kalp Notası: Gül, Küçük Hindistancevizi, Sedir Dip Notası: Tonka, Paçuli, Misk”

Burberry Brit Eau de Toilette

“Burberry Brit For Woman İngiliz geleneğini ve asaletini modern tarzla birleştiriyor. Brit for Woman klasik, şık ve sofistike kadını temsil ediyor. Geçmişine bağlı ve geleceğe macera ve umutla koşuyor. Tepe Notası: İtalya Limonu, Armut, Badem Kalp Notası: Vanilya Dip Notası: Amber, Tonka fasulyesi, Deri”

Burberry Brit Rhythm

“Klasik fakat beklenmedik bir birleşim… Burberry’nin yeni parfümü Brit Rhythm Woman; canlı müzik, gençlik enerjisi ve feminen bir kokunun birleşiminden ilham alınarak doğdu.Yaratıcıları tarafından farklı, özgün ruhlu ve seksi olarak tanımlanan pudramsı Brit Rhythm WomanKlasik fakat beklenmedik bir birleşim… Burberry’nin yeni parfümü Brit Rhythm Woman;güçlü bir feminen anlayışın rock’n roll konseptiyle birleşimini barındırıyor. Tepe Notası:İngiliz lavantası Kalp Notası:Portakal Çiçeği,Baharatlı Dip Notası: Vetiver,misk”

“Burberry Brit Rhythm, Nathalie Cetto ve Antoine Maisondieu imzalı. Canlı ve enerji dolu olan Burberry Brit Rhythm,sizi hayatın ritmini hissetmeye çağırıyor. Burberry Brit Rhythm Parfüm ile siz de seksi notalarla aşk kokacaksınız.”

Burberry Brit Rhythm Floral

“Canlı müziğin sonsuz enerjisinden ilham alıyor. Kampanyanın yüzleri ise İngiliz model George Bartnettand ve Suki Waterhouse. Yeni Brit Rhythm Floral, pudramsı çiçek notaları ve rock’n roll’u biraraya getirerek güçlü bir feminenlik yaratıyor. Üst notalarında Sicilya limonu ve portakal ile beklenmedik meyveli bir iz bırakan, Brit Rhythm Floral, orta notalarında, yasemin, nilüfer çiçeği ve leylak barındırıyor. Alt notalarında ise amber ve musk bulunuyor.”

Burberry Brit Sheer

“Burberry Brit Sheer, kadınlar için hazırlanmış çiçeksi meyveli bir koku. 2007 yılında satışa sunulan Burberry Brit Sheer’in 2007 yılında başlatıldı. Parfümün üst notaları: ananas yaprağı, yuzu, mandalina, liçe Parfümün Orta ve Alt Notaları: şeftali çiçeği, armut, misk, reçine ile destekleniyor”

“Emilie (Bevierre) Coppermann tarafından geliştirilen bu etkileyici koku, klasik Burberry deseninin pembe renk kullanılarak yorumlanması ile sunulan ambalaj tasarımı sayesinde gelenekten kopmadığını işaret ederken, Burberry markasına ılımlı, yumuşak ve sevecen bir yön eklemekten de geri kalmıyor. Dünyanın en önemli parfüm markalarında biri olan İngiliz Burberry, dünyadaki koku trendlerini belirlemeye devam ediyor. Favori parfümü Burberry Brit Sheer olanlar, onun hakkında konuşmaktan hiç yorulmuyor.”

Peki ya Calvin Klein Parfümlerim? 🙂

CK One

“Serin. Temiz. Ferahlatıcı CK One, kendine güvenir şekilde başkalarıyla iletişime geçmek için sizi teşvik etmek amacıyla özellikle uniseks olarak tasarlanmıştır. Marka herkese aittir. CK One erişilebilir, evrensel ve basit bir kokudur.”

CK2

“Kadın ve erkek için, önyargılardan uzak, onları birleştiren ve birlikte deneyimleyecekleri arkadaşlık, aşk, şehvet duygularını yaratan, cinsiyet ayrımı yapmayan bir parfüm. Ck2 şehir modernizmini natürel bir tazelikle buluşturan iki yönlü bir parfüm. Parfüm kutusu ‘ne görüyorsan o’ konseptini, şişenin otantikliğini ve ince işçiliğini vurgulayarak, şişenin her yüzünün açısını kutuya yansıtacak şekilde minimalist olarak dizayn edilmiştir. Parfümü barındıran parlak yuvarlak cam kapak açıldığında parfüm şişesinin üzerine oturabileceği bir şişe kabı halini alabiliyor. Klasik parfüm şişesi tanımının önüne geçen bu tasarım 2 parçanın birbirine uyumunu ve senkronizasyonunu gözler önüne seriyor. Koku, açılış notasını beklenmedik bir şekilde wasabi baharat esansı ile yapıyor. Altında derinlemesine yatan manyetik kremamsı sıcaklık…Dikkat çeken tepe noktası, elektrik hissini çağrıştırıyor ve bu hissi sıcak, güneşli bir günde ısınan kaldırım taşlarını hissettirerek tamamlıyor. Floral akortların enerjisi, kalp atışlarını hızlandıran zengin bir duyusallık oluştururken, ıslak kaldırım taşı mineralleri, elektrik freshliği hissini yaratıyor. Yasemin kokusu, vetiver ile birleşerek sandal ağacının kremamsı ateşliğini ve duyusal misk kokusunu açığa çıkarıyor. Harmanlanan tüm esanslar birlikte manyetik sıcaklığın elektrik freshliğini oluşturuyor. Serin ve doğal olmakla birlikte karmaşık; 2 farklı koku dünyasının birleşmesi, hayat dolu, samimi ve zıtlıklarla dolu bir bağlantı yaratıyor.”

Eternity, Calvin Klein (Bu parfümün 100ml olanını uzun seneler önce yurtdışından bir arkadaşım hediye etmişti. Şimdi elimde mini boyu var ancak yakın zamanda büyük boyundan da almaya niyetliyim 😉 )

“Romantik ve zarif koku zamanla sınırlı kalmayan bir zerafetin ve modern tarzın uyumlu bileşimi. Romantik bir çiçek demeti içinde kalıcı bir aşk. Tepe Notası: Frezya, Mandalina, Adaçayı Kalp Notası: Müge, Beyaz Leylak, Kadife Çiçeği, Nergis Dip Notası: Amber, Sandal Ağacı, Paçuli”

Endless Europia, Calvin Klein

“Canlandırıcı, ferah ve ışıltılı… Endless Euphoria Calvin Klein, ikonik Euphoria parfümünün kışkırtıcı fantezisini, kiraz çiçekleri ile dolu, duygusal ve aydınlık bir gündüz düşüne çeviriyor.”

“Endless Euphoria Calvin Klein canlandırıcı mandalina ve bergamut ile desteklenmiş kiraz çiçeklerinin sarhoş edici esintisi ile açılıyor. Kalp notası menekşe, gül ve leylaktan oluşuyor. Alt notalarda ise bambu, sandal ağacı ve taze musk kokusu rüya gibi bir cazibe yayıyor.”

Lauren, Ralph Lauren

“Ralph Lauren’in ilk kadın parfümü. Çiçeksi ve odunsu. Gündüz kullanıma uygun ve sonbahar kokusu. Çiçeksi üst notaları, odunsu ve baharatlı devam ediyor. Baz notalarını klasik üçlü gül, karanfil, menekşe oluşturuyor.”

 

Anais Anais, Cacharel

“Sofistike kadınlar için geliştirdiği çiçeksi parfümü ile kadınlığı ve cazibeyi hayata geçirdi. Yasemin, portakal çiçeği, zambak, gül ve süsenin karışımına sahip olan parfüm hafif kokusu ve kalıcılığı ile kısa sürede vazgeçilmezleriniz arasında yerini alacak. Cacharel Anais Anais içerğinde bulunan notalar sayesinde kendinizi çiçek bahçesinde hissetmenizi sağlayarak kendinize olan güveninizi doruklara çıkaracak.”

De L’orangerie, Lancome

“Turunçgil ve beyaz çiçek grubundan bir yaz kokusu. Parfümlerinin 40. yılı şerefine çıkartılmış. Üst notalarını portakal çiçeği ve turunçgiller oluşturuyor. Temel notalarında yine portakal çiçeği ve beyaz yasemin var.”

Miracle, Lancome

“Lancome Miracle ile yepyeni başlangıçlar sizi bekliyor. Yaşamın içindeki güzellikler. Hayatın her saniyesinde yaşanan mucizeler. Her yeni gün yaşanan sürprizler. Tepe Notası: Liçi, Frezya, Manolya Kalp Notası: Yasemin, Zencefil, Karabiber Dip Notası: Misk, Amber”

Victoria Secret Tease (Bu parfüm set olarak sevgilimin bana doğum günü hediyesiydi. “Parfüm koleksiyonum” yazımda notalarından bahsetmiştim. Mini boy olmasına karşın spreyli oluşu çok kullanışlı, özellikle davete giderken rahatlıkla portföy çantalara bile atılabiliyor.)

 

Bvlgari Omnia Coral (Bu parfüm de yine set olarak benim nişan bohçama alınmıştı. Yine “Parfüm koleksiyonum” yazımda notaları mevcut 😉 Diğer mini parfümlerime kıyasla ml açısından daha büyük bir şişesi var, bu sebeple tatiller için çok kullanışlı. Ancak ben epey kullanıp azalttığım için bitirmemek adına kullanmamaya çalışıyorum artık mini boyunu)

Passion Dance, Avon (Maalesef ki artık üretilmiyor, içeriğinden de anlayacağınız üzere yeniden üretime girse hemen alacağım bir parfüm. Benim mini parfümümün –pek de mini sayılmaz aslında 30ml.- şişesi özel, hediye paketi şeklinde. Yanılmıyorsam Avon’un özel hediyesiydi.)

“Turunçgil ve çiçeksi üst notalar ile şipre,ılık odunsu notalar ve egzotik baharatların tutkulu birleşimi.”

Pur Blanca, Avon (Koleksiyonumda 50ml olanı da var, içeriklerini “Parfüm koleksiyonum” yazımda belirtmiştim. Yine bu mini parfümün de –ki bu da pek mini sayılmaz aslında 🙂 – şişesi özel, yıldız şeklinde ve yine Avon özel hediyesiydi.)

Sun Moon Stars, Lagerfeld (Bu parfüm abimin Almanya’dan anneme ve ananeme getirdiği hediyeydi. Ananem rahmetli olunca bu şişeyi de ben aldım.)

“Oryantal üst tonları ile bir modern çiçeksidir. Güneş sever hanımeli, gece açan yasemin, portakal tomurcuğu ve nergis ile birlikte bestenin merkezindedir. Enerjik baz notaları sandal ağacı, amber ve misk içerir.”

Bir de pek kimsenin bilmediği ve hatırlamadığı marka: Paloma Picasso parfümlerim var.

Tentations, Paloma Pıcasso

“1996 yılında tanıtılan Tentations bir çiçek kokusu olarak tasarlanmıştır. Max Gavarry ve Sophia Grojsman tarafından tasarlanan parfümün üst notlarında bergamot, biber, şeftali, portakal çiçeği, tatlandırıcı votka ve üzüm ile çiçek esintileri bağışlanmıştır. Alt notalarında misk, sandal ağacı, tütsü, laden ve sedir ağacı varken orta notalarda karanfil, gül, tarçın, orkide, karanfil, yasemin mevcuttur.”

Minotaure, Paloma Picasso (Aslında bir erkek parfümü olup sadece şişesini çok beğendiğim için koleksiyonuma katmıştım, zaten parfümü abim kullanıp bitirmişti 🙂 )

“Paloma Picasso’nun 1992 yilinda cikardigi, misk sandalagaci patchouli nin karisimindan olusan ve uzerinde kabartmali harflerle adi yazili buzlu camdan bir sisede sunulan keskin, gizemli, guclu, zarif ve cekici bir koku”

Paloma Picasso  

“Üst Notalar: karanfil, kişniş, neroli, limon, bergamot, gül, pelin otu Orta Notalar: Ylang ylang, sümbül, paçuli, mimoza, yasemin Alt Notalar: Civet, castoreum, vetiver, amber, sandal ağacı, meşe yosunu, misk”

Cabochard, Gres (Şişesini arkadaşım atacakken almıştım, benim aldığım bir parfüm değil anlayacağınız. Ama dediğim gibi o minik şişeler beni etkileri altına alıyorlar 🙂 Sizin için içeriğini araştırdım ama 😉 )

“Açılışında bergamot, ve yeşil notalar var. Hemen arkasından yasemin ve çok geçmeden de dumansı, odunsu, yosunumsu kokular içeriyor.”

Son olarak da mini parfüm krallığının en yeni üyeleri:

Estee Lauder Modern Muse Le Rouge

“Cesur olun. İlham kaynağı olun. Cazibenizi, sofistikeliğinizi ve gösterişinizi barındıran bir kokuyla tanışın. İki farklı gül esansının seksi ve tahrik edici kontrastı, olgun meyvelerin canlılığı ve baş döndürücü ipeksi kremin büyüsü unutulmaz bir etki yaratır. Kendisine ilham veren kadın gibi karmaşık fakat büyüleyici.”

“Ödüllü orijinal Modern Muse ve Modern Muse Chic gibi, Modern Muse Le Rouge da modern bir kadının karmaşıklığından ilham aldı. Modern Muse Le Rouge nedir? Kendini tek kelime söylemeden güçlü ve renkli bir şekilde anlatan cazibeli bir kadındır. Felsefesi ve söyledikleri mutlaka fark edilir. Cesur, korkusuz ve baştan çıkarıcı. Hayranlık uyandıran bir etki bırakmak istediğinde kusursuz kırmızıyı kullanır: Le Rouge.”

Estee Lauder Modern Muse Eau de Parfum

“İlham kaynağı olun. Stilinizi, kendinize olan güveni ve yaratıcı ruhu barındıran bir kokuyla tanışın. Işıltılı çiçeklerin ve asil ağaçların mükemmel kontrastı. Göz alıcı yasemin ile asil ağaçların büyüsü bu kokuya çifte bir etki kazandırıyor.”

”Kendisine ilham veren kadın gibi karmaşık fakat büyüleyici. Modern Muse’da, yaşamında ve kişiliğinde farklı dinamik zıtlıkları barındıran modern bir kadının karmaşıklığından ilham alındı. Onun yaratıcı ve sihirli feminenliği, bu çok bileşenli ve ışıltılı kokuda buluştu. Zarif stili, gücü ve şehveti ise aynı güce sahip ağaçlarla can buldu. Peki Modern Muse nedir? Kendinden emin, özgür, narin ama güçlü, feminen ama dinamik. Stil sahibi, orijinal ve onu tanıyan herkesi hiç konuşmadan etkiliyor.”

Evet bunlar da benim parfüm koleksiyonum içerisindeki mini parfüm koleksiyonum.  Sizin de benim gibi minik parfüm ve hatta şişelere ilginiz var mı? Ben hem o minik şişelere hem de değişik tasarımlardaki şişelere bayılıyorum. Annemin babama almış olduğu top arabası şeklinde bir parfüm şişesi vardı, evlendikten sonra onu bile kendi evime getirdim 🙂 Yine tatil dönüşü kozalak şeklinde bir kolonya şişesi tarafından hipnotize edildim ve sonuç o çam kolonyası da şu anda evimde vitrinimde 🙂

Son olarak; bu kadar sevdiğim o minik parfümleri sadece kendime saklamayıp iki takipçime koleksiyonumda bulunan iki mini parfümden “Burberry Brit Rhythm” ve “Burberry Brit Sheer” hediye etmek istiyorum (Biri size diğeri arkadaşınıza 😉 ). Bunun için;

 • sosyal medya hesaplarımdan (facebook ve/veya instagram) beni takip etmeniz,
 • hediye mini parfümlerim ile ilgili paylaşımıma bir arkadaşınızı etiketlemeniz
 • sonrasında da bu yazıya yorum bırakmanız yeterli 😉

Yorumlarınızı, istek/önerilerinizi, sorularınızı bekliyorum.

Yeni paylaşımlarda buluşmak ümidiyle… Takipte kalın 🙂

COMMENTS

 • Handan

  Kokusu beni nedense ennn eskilere götüren parfüm..
  Aynı zamanda en sevdiğim klasik parfümlerim arasında Burberry Brit ve serileri..
  Ve yazının çok faydalı olduğunu söylemeden geçemem, denemek istediğim parfümleri ayrıntılı okumak çok iyi oldu, teşekkürler..?

 • Dlkyaa

  Doğrusu kokusu hakkında bir fikrim olmadığı parfümler arasında, Burberry klasik ilk ve tek denediğim’di onuda hediye olduğu için deneme şansım olmuştu. Yazınızda parfümlerin içeriklerini, görsellikleriyle sizi etkileyen şişelerini ve her parfüm ile şişesinin hayatınıza girişini anlatımınızı okumak çok hoş ve eğlenceliydi doğrusu okurken sıkılmadım. ?☺

 • Kokusu ne baharat tadinda ne de cok sekerli olan bir parfum kokladigimda bile icime mutluluk getiren bir koku armani diamonds yillar gecsede bu kokudan asla vazgecemiycem.

 • Armani dıamonds gördüğüm en güzel koku diyebilirim verdiğim paraya değen bir koku harika

 • runklee

  Güzel ve detaylı bir yazı olmuş 🙂

 • Mukaddesbastug

  Tamamen bir parfüm krallığı ? Bende hesabını takip edip yorumumu şuraya bırakıyorum çekilişe katılmak istiyorum. Umarım onlardan birini hakeden biri olurum✋?? Kolleksiyonun bir harika ❤️❤️

 • kardassnidaa

  Güzel bir koleksiyon ?? Genel olarak burberry parfümleri severim. Burberry brit kullanmadım ama belki sayenizde kullanma şansım olur ?

 • ozimimo

  Çok güzel bir paylaşım ,okuduğum her satır buram buram mis gibi koktu sanki ,diğer paylaşımlarınızı merakla bekliyorum.

 • Esma

  Cok iyi bir yazi olmus bayildim tebrik ederim. Kokusunu bilmedigim parfumlerin icinde neler oldugunu sizin sayenizde ogrendim tesekkurler ?

 • Yazılarınızı bilhassa bu yazınızı tekrar tekrar okumaktan büyük zevk alıyorum. Teşekkürler.

Leave a Comment