8 Mart Gerçeği

Merhabalar,

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Peki bugünün anlamını ve neden Kadınlara ithaf edildiğini biliyor muyuz?

Bu günün çıkışı aslında 8 Mart 1857 yılında New York, ABD bir tekstil fabrikasında işçilerin yaptığı grev nedeniyle polisten şiddet görmesi ve fabrikaya kilitlenmesinin ardından fabrikada çıkan yangında çoğu kadın 129 kişi can vermesine dayanıyor. Ancak resmi olarak, 1910 yılında Kopenhag, Danimarka Uluslararası Kadınlar Konferansında Dünya Kadınlar Günü kutlanmasına karar verilmiş olup 1921 yılında Moskova Uluslararası Kadınlar Konferansında bu günün 8 Mart olmasına karar verilmiştir.

Bu yüzden 8 Mart sadece kutlamak için olan bir gün değil, bilinçlenmek ve bilinçlendirmek için. Kadınların öneminden dünkü “KADIN” olmak başlıklı yazımda biraz bahsetmeye çalışmıştım. Geçmişte hatta halen daha günümüzde bile yaşananlardan (Kadına şiddet, çocuk gelinler, sözlü/fiziksel taciz, …) ders almamız ve kesinlikle daha güçlü durmamız gerek. Bu güçlü duruş da önce kendine inanmak ve özgüvenden geçiyor 😉

 

Unutmayın, daha iyi bir gelecek, daha iyi yetişmiş nesiller, daha bilinçli bir Dünya öncelikle KADIN’ların yetişmesi ve bilinçlenmesine bağlıdır.

 

Bütün kadınların 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ kutlu olsun 🙂

Yorumlarınızı, istek/önerilerinizi, sorularınızı bekliyorum.

Yeni paylaşımlarda buluşmak ümidiyle… Takipte kalın 🙂

Leave a Comment